Tamamen ücretsiz Unity Starter Assets Yayınlandı. Bu paketler içerisinde birinci şahıs (first person) ve üçüncü şahıs (third person) karakter kontrolcüleri bulunuyor. Unity ekibinin geliştirdiği bu paket ile, 2020 LTS ve üstü sürümlerde bu paketleri kolaylıkla kullanmaya başlayabilirsiniz. Asıl hedeflenen sürümler 2020 üstü olsa da,  bazı ufak düzenlemelerle önceki sistemlerde de çalıştırmanız mümkün. Ayrıca bu iki kontrolcüde de Cinemachine ve yeni Input System kullanılıyor. Böylece bu teknolojilere daha aşina olmanız ve bunlardan yararlanmanız da mümkün hale geliyor.

Starter Assets derken 2 paket diyip duruyorum, çünkü indirme için de asset store üzerinde 2 ayrı paket halinde yayınlandılar. Baktığımızda mantıklı olan bu, önceden Standart Assets içerisinde hangi dosyaları import edeyim gibi şeylerle uğraşıp vaktimizi harcıyorduk. Şu anki haliyle istediğimizi seçip, projemize ekleyerek hızlıca kullanmaya başlayabiliyoruz. Ayrıca örnekleri incelediğinizde de çok benzer şekilde kontrol işlemleri gerçekleştiğini, scriptlerin çok benzer olduğunu görebilirsiniz. 

Bu iki paket de hali hazırda built-in render pipeline kullanmakta, ancak URP veya HDRP sistemlerine de kolaylıkla geçiş yapabilirsiniz. URP ve HDRP hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz Unity HDRP ve URP yazımızı inceleyebilirsiniz.

Unity Starter Assets Yayınlandı peki, ama Starter Assets paketleri içerisinde ne var?

Karakter Kontrolcüleri: Paketlerin temelinde birinci ve üçüncü şahıs kullanımı için 2 adet temel karakter kontrolcüsü bulunuyor.

Input System: Oyuncudan veri almak için eski Input sınıf yerine yeni Input System altyapısı kullanılmakta. Hem klavye ve fare, hem gamepad hem de dokunmatik ekranlar için kontrol ayarları paketler içerisinde hazır halde. Eğer hali hazırda eski Input sistemini kullanan bir projenize bunları dahil etmek istiyorsanız, Project Settings altında hem eski hem yeni sistemi kullanmak için ayarlama yapmanız mümkün.

Cinemachine: Cinemachine eklentisi aracılığıyla çeşitli kamera özelliklerini kendi isteğinize göre ayarlamanız mümkün. Ayrıca yine kontrolcü bileşenleri üzerinde de cinemachine için bazı değişkenler eklenmiş bulunmakta, böylece ihtiyacınıza göre değiştirmeniz mümkün. 

Görsel Ögeler: Paket içerisinde karakterde kullanabileceğiniz insansı modelin yanında, zemin, duvar gibi yapılar ve mobil kontrol için UI görselleri de bulunmakta. 

Uyumluluk: Paketlerin birbirinden bağımsız ve modüler halde olması sebebiyle çeşitli yapıdaki projelerde kullanılmaya başlanabilir. Ayrıca kullanım hazır prefablar ile anında sisteminize dahil edebilirsiniz. 

Unity Starter Assets kontrolcülerini ne için kullanabiliriz?

Unity Starter Assets içerisindeki kontrolcüler gerek protipleme gerek oyun yapısına göre, direkt olarak projelerinizde kullanmanız için yeterli temel özelliklere sahip halde. Bu sayede, ister yeni başlayan bir Unity kullanıcısı olun, isterseniz uzman bir oyun geliştiricisi, rahatlıkla projenize dahil edip çalışmaya başlayabilirsiniz. En güzel yanı, yeni başlıyorsanız da, sadece sahneye sürükleyip bırakarak kullanmanız mümkün. Böylece hem öğrenme sürecinde güzel şeyler üretebilmeniz için daha büyük bir adım atmış olacaksınız, hem de ortaya istediğiniz şeyleri çıkarabildiğiniz için motivasyonunuz yüksek kalacaktır 🙂 

Yazının sonunda bulunan videoda da anlattım ancak, yazılı olarak da kurulumdan bahsetmek istiyorum. Kurulumu gerçekleştirmek için, öncelikle aşağıda verdiğimiz linklerden paketleri “Add to My Assets” butonu ile kendi paketlerinize eklemeniz gerekiyor. Sonrasında Unity projenizi açıp, “Package Manager” altından “My Packages” seçeneğini seçtikten sonra, arama kısmından “Starter Assets” şeklinde arayarak indirip projeye aktarma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 

Öncelikle örnek sahneyi incelemenizi öneririm. İndirdiğiniz paketin klasörü içerisine girdiğinizde örnek sahneyi bulabilirsiniz. Kendi sahnenize eklemek istediğinizde ise, paketler ile gelen prefabları sahneye sürükleyip bırakmanız yeterli. İsterseniz direkt olarak üst menüde bulunan “Tools>Starter Assets” altında bulunan “Reset” ile başlayan controller seçeneklerini kullanarak da otomatik olarak eklemeyi gerçekleştirebilirsiniz. 

İndirme linkleri
Birincil Şahıs Karakter Kontrolcüsü
Üçüncü Şahıs Karakter Kontrolcüsü

Genel olarak Unity Starter Assets paketi için söylenebilecekler bu kadar. Videolu değerlendirme ve kullanımı izlemek isterseniz buyrun;

Unity Starter Assets Yayınlandı içeriğimiz genel olarak bu şekilde. Güncel içerikler için e-posta bildirim sistemimize abone olmayı, sosyal medya kanallarından takip etmeyi unutmayın. Yeni Unity içeriklerinde görüşmek dileğiyle, hoşçakalın.

CEVAP VER

Buraya yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı girin