Home Unity Unity İçin Kod Editörü Kurulumu

Unity İçin Kod Editörü Kurulumu

0
402
Unity için Kod Editörü Kurulumu
Unity için Kod Editörü Kurulumu

Bu yazımızda Unity için kod editörü kurulumu nasıl gerçekleştirilir buna değineceğiz. Öncelikle belirtmekte fayda var, Unity üzerinde kullanabileceğiniz çeşitli kodlama editörleri bulunmakta. Benim tercihim ise Visual Studio Community veya Visual Studio Code uygulamaları. Özellikle hız konusu nedeniyle, bazı ufak düzenlemeler gerektirse de, benim oyum kesinlikle VSCode uygulamasına gider. Tabii bunlar dışında da kullanabileceğiniz araçlar bulunuyor, örneğin JetBrains Rider veya Atom. Ancak ben yalnızca 2 uygulamadan bahsedeceğim size. Eğer bahsedeceğim 2 editör dışında başka editörler kullanmak istiyorsanız, herhangi bir editörü kullanmak için “Unity Editör Ayarları” başlığına geçebilirsiniz.

Öncelikle şunu belirtmekte de yarar var, eğer Visual Studio Community kullanmayı düşünüyorsanız, bunu Unity kurulumu esnasında da gerçekleştirebilirsiniz.  Unity için kod editörü kurulumu işlemi için ekstra bir uğraşa girmenize gerek yok. Eğer henüz hiç Unity kurulumu gerçekleştirmediyseniz öncelikle “Unity Kurulumu ve Proje Oluşturmak” isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

Eğer hali hazırda Unity kurulumunu hallettiyseniz hiçbir sorun yok, olduğu gibi devam edebilirsiniz. Ama oldu ki indirirken kurmadınız veya ayrı olarak nasıl yapılır bulmak istiyorsunuz, buyrun öncelikle Visual Studio Community ile başlayalım.

Unity için Visual Studio Community

1 – Öncelikle https://visualstudio.microsoft.com/vs/unity-tools/ gidin. Bu kısımdan “Download Visual Studio” seçeneğini seçin. Herhangi bir lisanslamaya sahip olmadığınızı varsaydığımdan, Community seçeneğini seçmenizi istiyorum. Eğer diğer lisanslara sahipseniz onlardan birini de seçebilirsiniz.

Unity için Kod Editörü Kurulumu Visual Studio Community
Unity için Kod Editörü Kurulumu Visual Studio Community

2 – Linke tıkladıktan sonra bir indirme işlemi başlatılacaktır, onaylayın. İndirme tamamlandıktan sonra dosyayı açın.

3 – Yeni açılan pencere aracılığıyla yeni Visual Studio sürümlerini indirebilir, varolanları güncelleyebilirsiniz. Eğer hali hazırda sisteminizde bir Visual Studio versiyonu yüklü ise, “Yüklendi” seçeneği altında görebilirsiniz. Bütün indirilebilir sürümleri görebilmeniz için “Kullanılabilir” sekmesine tıklamanız gerekmekte.

Visual Studio Community Yükleyicisi

4 – Bu kısımdan istediğiniz versiyonu seçip “Yükle” butonuna tıklamanız gerekiyor. Tıkladıktan sonra karşınıza yeni bir pencere açılacaktır. Bu kısımda Unity seçeneğini bulup aktif hale getirmelisiniz. Bunu yaptıktan sonra sağ kısımda listeye yeni şeyler eklenecektir. Hali hazırda Unity Hub kurulu ise veya ayrı şekilde yüklemek istiyorsanız sağdaki “Unity Hub” seçeneğini deaktif hale getirin.

Visual Studio Community Unity Kurulumu

5 – Yükleme tamamlandıktan sonra bu kısımda yapacağımız işlemler tamamlanıyor. Şimdi yazının devamındaki “Unity Editör Ayarları” başlığına geçin.

Unity için Visual Studio Code

Visual Studio Code kurulumu öncesinde sisteminizde .Net Core SDK olduğundan emin olmanız gerekiyor. Eğer hali hazırda yüklü ise tekrar indirip kurulum yapmanıza gerek yok.  İndirmek için https://dotnet.microsoft.com/download gidebilirsiniz.  Bu kısımdan sisteminize uygun şekilde indirmeleri gerçekleştirip kurulumları yapın. Kurulum sonrasında yeniden başlatmanız gerekir.

Ayrıca macOS işletim sistemlerinde Mono yüklü olması gerektiği, Microsoft dokümanlarında belirtiyor. İndirme için https://www.mono-project.com/download/stable/ linkini kullanabilirsiniz. Microsoft tarafından hazırlanan Unity için VSCode yazısına da şu linkten erişebilirsiniz: https://code.visualstudio.com/docs/other/unity 

Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra kuruluma geçebiliriz.

1 – https://code.visualstudio.com/Download adresinden sisteminize uygun olan VSCode sürümünü indirin.

2 – Kurulum işlemlerinde ekstra bir ayar yapmamız gerek yok. Kurulumu hızlıca halledebilirsiniz. Tekrar yeniden başlatmanız gerekebilir.

3 – Kurulum sonrasında VSCode uygulamasını Unity içerisinde kullanılabilir hale getirmek için bazı eklentiler yüklememiz gerekiyor. Bunu ister VSCode üzerinde, isterseniz de tarayıcınızda https://marketplace.visualstudio.com/ üzerinden eklentileri bularak gerçekleştirebilrsiniz. Tarayıcı üzerinden eklentiyi indirme butonuna tıklayıp, VSCode üzerinde açmayı onaylamanız yeterli olacaktır.

4 –  Direkt olarak VSCode üzerinden eklenti kurulumu yapmak isterseniz, sol panelde, görselde de görebileceğiniz, “Extensions” seçeneğine tıklayın. Bu sayede yeni bir panel açılacak ve yükleyebileceğiniz eklentileri görebileceksiniz.

5 – Arama kısmına öncelikle “C#” yazarak C# dili için bize özellikler sunan eklentiyi seçmeniz ve indirmeniz gerekiyor. Bu bizim için en önemli eklentilerden biri.

VSCode Csharp

6 – Bunun ardından da biraz daha işimizi kolaylaştıracak bazı eklentileri yüklemenizi istiyorum. 

Unity Code Snippets: Özellikle otomatik tamamlamada ve yeni sınıflar oluştururken büyük kolaylıklar sağlayan bir eklenti.

VSCode Unity Code Snippets

C# FixFormat: Yazılan kodların düzgün bir görünüm almasına yardımcı olur.

VSCode Csharp FixFormat

7 – Bu eklentiler dışında da size uygun olan eklentiler olabilir. VSCode uygulamasını farklı dillerde çalışırken de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Unity Editör Ayarları

Kod editörü kurulumunu tamamlasak da, tam olarak kullanabilmek için Unity içerisinde bir ayarlama daha yapmamız gerekiyor. 

1 – Öncelikle bir Unity projesi açmanız gerekiyor, isterseniz varolan bir projeyi, isterseniz de yeni bir proje oluşturup bunu açabilirsiniz.

2 – Proje açıldıktan sonra üstteki menüden “Edit” sekmesinden “Preferences” seçeneğine tıklayın. Bu pencere Unity için genel tercihlerimizi düzenleyebildiğimiz bir pencere açacaktır.

Unity Kod Editörü Ayarları Preferences

3 – Açılan pencerede sol kısımda bulunan “External Tools” seçeneğine tıklayın.  Gelen ekranda “External Script Editor” seçeneği üzerinden kullanmak istediğiniz kod editörünü seçmeniz mümkün. İstediğiniz editörü seçtikten sonra bu pencereyi kapatabilirsiniz.

Unity Kod Editörü Ayarları External Script Editor

4 – Böylece Unity ve kod editörümüz arasında bağlantıyı kurmuş olduk. Unity içerisinde oluşturduğumuz kodları açmaya kalktığımızda artık otomatik olarak seçtiğimiz editör üzerinden açacaktır. 

Ekstra Bilgi: Görsellerde gördüğünüzden farklı olarak, Unity açık renkli olabilir. Eğer karanlık temaya geçirmek isterseniz, yine Preferences sekmesi altında “General” seçeneğine tıklayarak genel ayarları açabilirsiniz. “Theme” seçeneği ile temayı değiştirmeniz mümkün.

Yazının sonuna geldik. Bu aşamaya geldiğinizde artık istediğiniz Unity için kod editörü kurulumu nasıl gerçekleştirilir, uyumlu editörleri kullanmak için gerekli olan ayarlar nedir, bunlara hakimsiniz. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Yeni içeriklerle görüşmek dileğiyle. Hoşçakalın.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Buraya yorumunuzu ekleyin
Buraya adınızı girin